ایرانیان مهر ایرانیان مهر
ایرانیان مهر

جاذبه های مالزی :
صداي موج های دريا از انتهاي خيابان ها به گوش می رسيد، ساحلي حيرت آور در مرکز آسيا، شن‌های بی رنگ ودرخشنده ، آب‌هاي سبز رنگ دريا كه کاملا انتهاي آن مشخص مي‌شد که در اطراف ساحل استوايي امتداد دارد، ما رابه کشوري با فرهنگ و تمدن‌هاي مختلف پيوند مي‌‌دهد. ولي همه ما در بين زمزمه، هياهوي شهري، فعاليت‌هاي روزانه و براي گريز از شلوغي و همهمه‌ها ي روزمرگي به دنبال مكاني هستيم که سكوت محض آرامش را به ما منتقل كند. آب دريا آرام و منظم از ميان افراد از ساحل مي‌گذرد چند صد قدم بالاتر در جستجوي مكاني كه تركيب مجذوب كننده اي از شهرهاي قديمي و پيشرفته را داشته باشد، مي گشتيم.
در حاليكه دراين كشور فرهنگ، غذا، هنر و معماري با هم ترکيب شده است با مشاهده برج‌هاي دوقلوي پتروناس پلكاني براي صعود در ذهنم تداعي كردم انگار با پرندگان آشتي كردم و اوج پرواز با مشاهده اين آسمان‌هاي بلند برايم تكرار شد.
جالب است بدانيد به علت محدود بودن ظرفيت پذيرش در هر روز بهتر است اول وقت مراجعه کنيد. تصميم گرفتم براي بازديد قبل از ساعت 10 صبح خودم را به برج‌هاي دوقلو برسانم تا براي مشاهده اين ساختمان‌هاي غول آسا بليط را تهيه كنم. در حالي‌که اين ساختمان‌هاي بلند جهان را مي‌نگريستم قطعات بزرگ دو قلوي برج با آن بلندي برايم جذاب و غيرقابل وصف بود. پس از گذشتن از برج دوقلو كه از نماد‌هاي اصلي كوالالامپور ومالزي است، تصميم گرفتم به ارتفاع 452 متري برج پتروناس كه در مركز شهر بود، بروم تمام شهر برايم كوچك شد 88 طبقه را با آسانسور بالا رفتم. البته طولي نكشيد كه كه با آسانسور منظره شهر برايم منظره‌اي زيبا پديد آورد. با همه اين‌ها آسمان صاف، روشن و لطيف بود، دراين ميان اين برج توسط دو پل دو طبقه‌اي که در طبقه 41 و 42 به هم متصل شده اند، ساخته شده بود و براين حيرت انگيز بودن اضافه کرده بود. در پائين اين دو برج پارک و مركز خريد از SURIA KLCC مکان‌هاي ديدني و پرطرفدار بود. هنگامي كه به طرف پارک پروانه‌ها راه افتاديم ياد روزگار كودكي افتادم در تمام مدت سال‌هاي زندگيم منتظر اين لحظه بودم.
البته زماني‌كه پروانه ها را ديدم ، مانند قصه‌هاي رنگي در دوران كودكي محو تماشاي اين پارک سرپوشيده با بيش از 6هزار پروانه شدم . زماني‌که تور ليدر به زبان ساده زيبايي‌هاي اين پارك را براي همه توضيح مي‌داد، در ادامه گفت؛ اين پروانه‌ها شامل يکصد و بيست گونه مختلف در اندازه ها، رنگ‌ها و شکل‌هايي است كه بازديد کنندگان مي‌توانند با قدم زدن در اين پارک زيباي پرگل و گياه از نزديک با تماشاي اين پروانه هاي زيبا، اوقات خوشي را بگذرانند. اين پارک شامل دو قسمت ديگري هم دارد، يکي براي پرورش انواع پروانه‌ها و ديگري داراي يک موزه براي به نمايش گذاشتن گونه‌هاي متنوعي از حشرات که به نوبه خود ديدني و آموزنده است. اين پارك با تمام بازي‌هايش در ذهنم قابي رنگين ازآرامش را تداعي كرد. دوباره در انديشه‌هاي آسمان خراش و تماشاي آسمان آبي فرو رفته بودم كه اين پارك پروانه‌ها روزم را رويايي كرد. شكوهي از چمن زارهاي بزرگ در كنار جويبارها و بركه‌هاي زيبا ديده مي‌شد كه بادها اغلب به موقع مي‌وزيدند ودرخت‌ها را به ترتيب تكان مي دادند. در گوشه کنار اين پارک آهوان خالدار هلندي و ديگر حيوانات رام مشاهده مي‌شدند كه به پارك آهوها معروف شده بود. از آنجا به مجموعه تفريحي، گنتينگ بر بلنداي يکي از مجموعه رشته کوههاي تي تي وانگسا در ارتفاع يکهزارو 800 متري از سطح دريا ساخته شده بود، رسيديم كه با شهر کوالالامپور 45 دقيقه فاصله داشت.
جالب است بدانيد كه يكي از پربازديد ترين مناطق گردشگري در سراسر مالزي وهمچنين آسياي جنوب شرقي در اين منطقه واقع شده است. همچنين مي توانيم با اتوبوس از ترمينال Pudu Raya با Star LRT تا ايستگاه Titiwangsa و از آنجا با اتوبوس براي رسيدن به قله مي توان مسافتي از راه را بوسيله تله کابين مجموعه که 3.38 کيلومتر امتداد دارد، پيمود و در طول مسير 11 دقيقه اي آن مناظر زيبا و دست نخورده جنگل هاي باران خيز استوايي انواع گونه هاي گياهي، حيواني و پرندگان کمياب را نظاره کرد . نسيم سرد کوهستان و امکانات مناسبي مانند هتل‌هاي تجهيز شده، شهربازي، زمين گلف، تله کابين و رستوران‌هاي مختلف و اجراي کنسرت هاي موسيقي، نمايش‌ها و شعبده بازي، گنتينگ را به يکي از مراکز پررفت وآمد تبديل کرده که تنها درسال ميلادي (2007) بيش از 19 ميليون نفر از اين مجموعه بازديد کرده‌اند.
آنچه به چشم مي‌خورد اين است؛ هتل‌هاي اين مجموعه جمعا بيش از 10000 اطاق دارد و جالب است که بدانيد بزرگترين هتل دنيا با 6 هزارو 188 اطاق در جنتينگ ساخته شده است .اين جملاتي است که تور ليدر براي اعضاي گروه تکرارمي کرد. دوباره با همسفران ساعت 10 صبح راهي محله چيني‌ها شديم براي رسيدن به آنجا مي‌توانيد با قطار پوترا ال آر تي رفته و ايستگاه Pasar Seni پياده شويد، بعد از 10 دقيقه پياده روي به آنجا برسيد. فروشنده ساعت مچي در حاليکه ساعت‌هاي مچي را در دستانش گره زده بود با مردم با همان لهجه شيرين چيني وانگيليسي انگار که زبان مادري ما را متوجه مي‌شود به نشانه تآييد سرش را تکان داد و با همان لهجه آدرس vjرا در Jalan Petaling , Kuala Lumpur به همسفران ايراني با همان فرهنگ چيني داد و با لبخندي گرم و نگاه مهربانش همراهان را راهنمايي کرد. ولي هميشه ايراني ها با انديشه و تفکر خاص به بازديد از اماکن تاريخي وخريد مي‌روند. چون درمحله چيني‌ها هميشه زندگي جريان دارد. البته در اين مرکز پر رفت وآمد که مي تواني بدل خيلي از اجناس مارک دار و معروف در جهان را درآنجا بيابي مانند انواع ساعت هاي مچي، پوشاک، لوازم تزئيني، کيف، کفش و...از عمده اجناس ارزان شده در اين بازار است. دراين محله، همان محله چيني‌ها يا همان خيابان پتالينگ است، روبه‌رو شدم که در اين مرکز با يکي از شلوغ ترين و پر رفت و آمد ترين مکان هاي خريد شهر کوالالامپور با ترکيبي از شهر با هياهوي خاصي مواجه شدم. همهمه همراه با خريد اجناس ارزان قيمت چانه‌زني‌هايي که هميشگي و رسم خاص ايراني است. بايد بگويم رسم ماندگاري در ميان ما و محله چيني‌ها مرسوم بود و اين دو فرهنگ را به هم پيوند مي‌زد آن هم چانه‌زدن وارزان خريدن است. البته ما و همسفرانمان اجناسي خريديم که بيشتر براي يادگاري و سوغاتي با نرخ‌هاي مناسب و ايده‌آل از آن مرکز خريد مي‌شوند. وارد بازار قديمي شديم که عطر انواع ادويه‌جات و غذاهاي رنگين در سراسر خيابان پيچيده بود. بوي زيره‌هاي مشکي با يادگاري از دوره‌هاي مختلف، محله هندي‌ها را به يادم آورد. طرح‌هاي پارچه‌ها و لباس‌هاي سنتي مختلف که انگار با رنگ‌هاي طبيعي گل‌ها ي سرخ، سفيد واقاقي‌ها با هم عجين شده بود، به چشم مي‌خورد. اين‌جا بخشي از ساختار قديمي و سازه‌هاي سنتي شهر کوالالامپور بود. حضور در مسجد اينديانا باعث اين تصور مي‌شود که سفر ما به هند بوده است. چنانکه بومي‌هاي آن‌جا مي گفتند؛ اين بازار در زمان فرا رسيدن عيدهاي مختلف و به‌خاطر حراجي‌هاي بزرگ ، پر ازدحام و شلوغي جمعيت مي‌شود. در حاليکه از راهنماي تور خواستيم ما را به مرکز شهر و مناطق تجاري، خريد و تفريحي ببرد، در ادامه راهنماي تور اشاره کرد: از ديگر ويژگي‌هاي اين مجموعه‌ي چند منظوره، موقعيت کاربردي آن است. اين مجتمع برجايا نام دارد.
به گفته‌ي تورليدر؛ مرکز خريد سونگاي وانگ ازمراکز قديمي خريد در کوالالامپور بوده و بيش از 30سال قدمت دارد. با وجود گشايش مراکز خريد جديد و مدرن مانند پاوليون و استارهيل در اطراف آن از تعداد خريداران و بازديد کنندگان اين مرکز خريد کم نشده و همچنان شلوغ و پر رونق است.
متصل بودن به شبکه‌ي قطار منوريل دسترسي به اين مکان را آسان کرده است. تازماني‌که چشم کار مي ‌کرد مغازه‌ها به صورت رديف هم قرار داشت و همه با نظم خاصي کنار هم چيده شده بود. حدود يک‌هزار باب مغازه، 65 رستوران، قهوه‌سرا و سوييت، هتل 5ستاره با يک هزار و دويست واحد بود که همه اين‌ها با نظم خاص معماري منطقه انگار که با پرگار کنارهم گذاشته شده بودند. به ياد بازي‌هاي کودکانه و خنده‌هاي بلند همبازي‌هايم افتادم چون راهنماي تور گفت؛ تفاوت ويژه اين مجتمع با ديگر مراکز، دارا بودن بزرگترين شهربازي سرپوشيده آسياست که به دنياي ستارگان(برجايا) معروف است. وسايل و تجهيزات سرگرم کننده و تفريحي اين مجموعه براي بچه ها و بزرگترها جذابيت و هيجان يکساني ندارد. هميشه ترکيبي از هنر، فرهنگ مي‌تواند در پر کردن اوقات فراغت نقش مهمي داشته باشد. جالب است که بدانيد؛ اولين سالن سينما در مالزي، به امکانات مدرن صوتي و تصويري براي نمايش فيلم هاي 2 و 3 بعدي است که در آن مکان پاويليوني تجهيزو ساخته شده است. دوباره يکي از همسفران اشاره کرد که مي‌توانيم پاويليون برويم چون در اين مکان بيش از 450 فروشگاه دارد و بيشتر آنها داراي اندازه‌هاي زياد و دکورهاي باشکوه و پرهزينه است. تور ليدر در ادامه گفت؛ در مرکزخريد پاويليون مجموعه اي از معروفترين و گرانترين مارک ها و علامت هاي تجاري صاحب‌نام جهان در کنارهم چيده شده است که اين باعث شده هر روزه جمعيت زيادي اعم از بازديد کننده، خريدار و گردشگر از آن بازديد کنند. ازيکي صاحبان اين مرکز خريد پرسيدم چه هزينه اي براي ساخت اين مرکز اختصاص يافته است. او در ادامه بيان کرد: اين مرکز خريد بزرگ اواخر سال گذشته براي بازديد عموم راه اندازي شد. اما در اوايل امسال توسط نخست وزير مالزي اين مجموعه آغاز به کار کرد و به بزرگترين مراکز خريد شهر يکي از مدرنترين کوالالامپور محسوب مي شود، بدل شده است. در ميان فروشگاه‌ها با مارک‌هاي متعدد تعداد زيادي از اين رستوران‌ها و کافي شاپ‌ها که جزو لوکس‌ترين و معروف ترين‌هاي دنيا هستند، چشم را نوازش مي دهند. اين مرکز براي اولين بار در مالزي و به صورت ويژه در پاوليون شعبه افتتاح شده است. همچنين در اين مرکز خريد طراح‌هاي مشهور و صاحب‌نام مد جهان نيز برپاشده است. البته آنها نيز نخستين گالري هاي خود را در آسياي جنوب شرقي در اين مجتمع خريد برپا کرده اند. همچنين با همسفران تور به طبقه‌هاي مختلف اين مرکز و در قسمت هايي که مشرف به خيابان‌هاي اطراف است، رفتيم. در اين مرکز خريد رستوران‌ها و کا فه‌هاي زيادي با صورت غذاها و نوشيدني‌هاي مختلف و خوشمزه وجود داشت که طعم وعطر غذاهاي مالزي با ترکيبي از غذاهاي قديمي بازديد کنندگان را به رستوران هاي خود جلب مي کند. البته طراح‌هاي مشهور و به روز مد جهان نيز نخستين گالري هاي خود را در آسياي جنوب شرقي در اين مجتمع خريد برپا کرده اند.
با توجه به اينکه روحيه ايراني آميخته با فرهنگ اصيل باستاني و آريايي است وما براي سالخوردگان احترام خاصي قائل هستيم پس کليه اعضاي گروه تصميم گرفتند به نشانه احترام به مرکز خريد وِلد در مرکز شهر و منطقه تجاري ، اداري خيابان راجا چولان قرار دارد، بروند. البته همه همسفران از تماشا و حضور در اين مرکز ابراز خشنودي کردند و گفتند؛ نزديک بودن به برج مخابراتي کوالالامپور اين مرکز را به يکي از مراکز خريد پررفت وآمد شهر تبديل کرده است. همچنين همه همسفران از حضور دراين مرکز استقبال کردند و متوجه شدند؛ اين مرکز خريد بيش از 35 فروشگاه که عرضه کننده انواع و اقسام پوشاک و لوازم تزييني و لوکس هستند، دارا است. البته گفتني است؛ اين مجموعه از رستوران‌هاي با تنوع زياد که در آن‌ها با انواع خوراکي ها و غذاهاي خوش طعم از مشتريان پذيرايي مي‌شود، برخودار است. ويژگي جالب توجه ديگر اين مرکز خريد پارکينگ کافي و مناسب است. در ميان بليبوردهاي شهر زماني‌که از ميان شهر كوالالامپور مي گذشتيم تابلويي بسيار متفاوت به چشمم خورد که در آن نوشته بود مالزي کشوري در قلب آسيا که ترکيبي از نژادها و دين‌هاي مختلف مالايي، هندي، چيني و ديگر افراد با هم‌ديگر در صلح و صميميت زندگي مي‌کنند بر ذهن تک تک مسافران حک شده بود وچون ترکيب فرهنگ وتمدن‌هاي مختلف با زبان‌هاي متفاوت از افراد مالايي، ‌چيني و هندي نشانه‌اي از گسترش صنعت گردشگري است. البته زماني‌که از اين کشور خارج شديم با خودم در فکر فرو رفتم که چگونه انواع تمدن و زبان هاي مختلف در اين کشور باعث رنگين‌تر شدن اين شهر بين المللي شده است. البته با توجه وجود قوميت‌ها، نژادها و زبان‌هاي متعدد درلايه‌هاي جامعه، مردم كوالامپورشاهد انواع جشن‌ها و فستيوال‌هاي مختلف مانند سال جديد چيني‌ها، كريسمس و ايام فرهنگي ديگر هستند. ولي از بزرگ ترين قوميت‌ها مالايي‌ها مسلمان هستند بيش از نيمي از جمعيت را تشکيل داده گرچه ساختار فرهنگي، هنري و تاريخي اين كشور بيشتر آسيايي بوده كه كمي با فرهنگ و رسم‌هاي غربي ترکيب شده است. همچنين در مالزي از اواسط جولاي تا اوايل سپتامبر جشنواره حراج بزرگي انجام مي شود. ولي آن‌چه که قابل توجه است در شهر كوالالامپور تاريخ، تمدن قديمي و امکانات مدرن در کنار هم چهره مدرن و سنتي براي گردشگران به نمايش مي‌گذارد.

Copyright © 2012 www.gashtim.com All rights reserved

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت نمایشگاه مجازی